Denní snění a vizualizace před spaním. Jak vypnout hlavu plnou starostí?

Trápí vás stres a nevíte kam utéct před starostmi? Utečte do své vlastní hlavy. Jak? Zcela jednoduše. Naučte se vypnout myšlenky a relaxovat. Hrajte si se svými představami. Cvičte a meditujte. 

Ne každý je rozený jogín a zvládá pokročilé meditační techniky. Pro ty, kteří se cítí přetížení ve svém zaměstnání, jsou pod tlakem povinností či je trápí osobní nebo rodinné problémy, tu máme první pomoc v podobě jednoduchých relaxačních her a vizualizací, které nevyžadují až tolik času ani schopností zcela vyprázdnit mysl. Dají se také provádět před spaním, čímž podporují uvolnění, uklidnění a navození zdravého a klidného spánku. 

Denní snění
Zdroj foto: Pixabay


Schopnost vizualizace neovládá každý

Každý z nás prožívá stejnou situaci odlišně. Existují různé typy osobností, odlišný temperament i charakter. Člověk, který má bohatou fantazii a výbornou schopnost vizualizace a imaginace nemá nejmenší problém cokoli si představit. Mívá také živější a barvitější sny, obvykle také naplno prožívá své emoce. Naopak člověk technického a materialistického založení, který potřebuje pevné hranice a jakákoli neznámá nebo těžko uvěřitelná věc jej děsí, nemůže rozpínat své představy všemi směry, protože to zkrátka neumí. Ryby také neumějí létat, mohou pouze plavat ve vodě. 

Proto, když řeknete “technikovi”, aby si představil dveře, tak vám zpravidla odpoví “proč”, “kde”, “kam”, “kdy”, “kolik centimetrů mají měřit” a “z jakého materiálu mají být”. “Technik” potřebuje stručné, jasně ohraničené zadání. Neví, že si může dovolit být tvůrčí a dveře si vymyslet sám. A že dokonce mohou být růžové nebo stvořeny z malých obláčků. Považoval by to za nesmysl.

Člověk “tvůrce” se vás na nic neptá a rovnou má před očima jasný obrázek. A už se mu v hlavě odvíjí příběh. “Co za těmi dveřmi asi je? Kdo jimi procházel? V jakém domě se nachází?” A může vám povídat hodiny o tom, co všechno si jen dokáže představit. Ale právě tento způsob odreagování, který můžeme třeba nazvat denní snění, dokáže člověku velmi ulevit od stresu a každodenních starostí. Samozřejmě takto snít nemůžete na rušné křižovatce nebo při záchraně lidského života při výkonu svého lékařského povolání. Tedy můžete, ale...

Introspekce je důležitá. Když potřebujete znát odpověď, podívejte se do svého nitra...

Sokrates kladl lidem otázky. Snažil se o to, aby přemýšleli a na své odpovědi si přicházeli sami. Většina filozofů se shoduje na tom, že skutečné odpovědi nemůžeme získat zvenčí, ale najdeme je uvnitř sebe samotných. Když nás to “venku” nebaví nebo se nám tam nelíbí, často utíkáme “dovnitř”, kde si řešíme své bolístky nebo vytváříme jiné a lepší světy. Hranici mezi těmito světy si můžeme pohlídat jedině my sami. 

Většina meditačních a jógových technik spočívá nejen ve fyzické práci těla pomocí předepsaných cviků, ale také ve zklidnění mysli, oproštění se od nežádoucích myšlenek nebo setrvání v tichu. Spolu s tím jde ruku v ruce i odpovídající životní styl, vhodná strava nebo očista těla. Lépe řečeno nejen očista těla, ale i duše… 

Zkusme se zaměřit na jednoduché relaxační techniky a hry, které vám mohou pomoci si odpočinout a srovnat psychiku nebo si také vyřešit problémy a objevit příčinu opakujících se životních nezdarů. Vždyť vypnout hlavu plnou starostí je v zásadě docela jednoduché… 

Relaxační technika – Návrat domů 

Najděte si pohodlnou pozici, klidně se natáhněte v křesle nebo si lehněte na pohovku do pozice mrtvoly. Všechny končetiny by měly být uvolněné, zavřete si oči a pomalu dýchejte. Pro ty, kteří neznají pozici mrtvoly, je to právě ta, ve které ležíte na zádech s roztaženými končetinami. Pokud máte možnost, pusťte si libovolnou meditační hudbu, může to být i zpěv ptáků, zvuky lesa nebo moře. Už to vám pomůže odpoutat se od reality a navodit příjemné prostředí. 

Soustřeďte se na dech. Postupně uvolňujte celé tělo, od prstů na nohou, přes lýtka, kolena, stehna, konečky prstů na rukou, lokty, paže, ramena, břicho, hrudník až naposled k hlavě a jednotlivým smyslům. Měli byste cítit lehké mravenčení nebo brnění. V této fázi se některým stává, že usnou. Nic se neděje. I spánek má své posilující a ulevující účinky. Pokud neusnete a budete se cítit uvolněně, zkuste si začít představovat místo, kde je vám dobře. Nějaký prostor, kde se cítíte v bezpečí. Jako byste se vrátili domů. 

Vaše představa je jen vaše a může být zcela libovolná. Někdo se ocitne na rozkvetlé louce plné bzučících včel, jiný slyší zurčení potůčku v lese a zpěv ptáků. Někdo se prochází na pobřeží moře a užívá si šumění vln. Pokud se vám do těchto představ vkrádají jiné představy, uvědomte si, které to jsou a proč se tak děje. Nesetrvávejte u nich však dlouho a pokuste se je pro tuto chvíli odstranit. Jestliže nevíte jak nebo se vám to nedaří, vypněte je. Ohraničte je obrazovkou televize, kterou jednoduše vypnete. Nebo je vystrčte za dveře, které zamknete, klidně na několik západů. 

Ve svém prostředí pobuďte tak dlouho, jak potřebujete a užívejte si příjemných pocitů. Může se i stát, že třeba někoho milého potkáte, uvidíte něco zajímavého, co jste už dlouho neviděli. Můžete i strávit chvíli času s člověkem, který vám chybí, zajezdit si na koni, zaplavat v moři nebo dokonce létat jako pták. Všechno je možné. Jakmile budete nasyceni, postupně se vracejte zpátky do reality. 

Vaše tělo zpočátku bude ztuhlé, je proto třeba opět pomalu místo po místě navnímat svoje údy a úplně nakonec otevřít oči. Jogíni si nejprve třou dlaně o sebe a vytvářejí tak hřejivé teplo, které nejprve přiloží na víčka, a teprve poté pomalu otevřou oči. Nedělejte žádné prudké pohyby, ani prudce nevstávejte. Velmi zvolna se vraťte ke svým činnostem. 

U moře
Zdroj foto: Pixabay


Relaxační technika - Prosba o radu

Pokud prožíváte osobní krizi nebo si nevíte rady v obtížné životní situaci či se potřebujete správně rozhodnout, můžete využít této relaxační metody. Postup je stejný jako u předchozí techniky. Ve stavu uvolnění však půjdete cíleně k někomu pro radu. Tím někým může být například moudrý stařec, pohádková babička, víla nebo třeba i Bůh, kterého si nějak představíte. Vše cesta možná nebude jednoduchá, bude potřeba zdolat trnité keře, schody směrem vzhůru nebo horu či skálu. 

Zapamatujte si dvě věci - vaše pomoc se nachází nahoře a obvykle je to vyvýšené místo, jeskyně nebo zahrada. Měla by to být asociace nějaké moudré archetypální bytosti nebo třeba i pohádkové postavy. Cesta, jakou k ní dojdete, je už na vašem podvědomí. Ve chvíli, kdy se s rádcem setkáte, pokorně poproste o pomoc či radu ve vaší situaci. Moudrý stařec s vámi bude komunikovat beze slov, budete mu rozumět a dobře si zapamatujte, co vám řekne. Poté se vydejte na cestu zpět. Pomalu a velmi pozvolna se vracejte do procítění svého těla a otevření očí stejně jako u popisu první relaxační techniky. 

Zde jsou rozhodující tři slova: prosba, pokora a poděkování. Po probrání z relaxace byste měli být moudřejší, klidnější a cítit se lépe. Měli byste znát odpověď na svou otázku nebo vědět, jakým způsobem se ve svém životě rozhodnete a kterou cestou se dále vydáte. 

Relaxační technika - Kontakt se svým zvířecím průvodcem

Obdobně může také proběhnout kontakt s vaším zvířecím průvodcem. V hluboké relaxaci se vám zvíře zjeví samo. Požádejte jej o pomoc nebo si od něj vypůjčte jeho vlastnosti, které ve své současné životní situaci budete potřebovat. Nezapomeňte poděkovat. 

Pokud nemáte s vizualizacemi zkušenosti, nepouštějte se do složitějších akcí, které vyžadují průvodce. Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že se ve vizualizovaném prostředí necítíte dobře nebo se tam objevuje něco nežádoucího, co se vám ani trochu nelíbí, rychle tyto představy opusťte. 

Pomocí obdobných technik je možné zpracovávat i hluboká traumata. Nemusíte se však obávat, nevyjeví se vám nic, co byste sami nezvládli. A jakmile se někde necítíme dobře, vždy přece máme možnost odejít. V těchto jednodušších relaxačních stavech je především důležité odpočinout si od běžných starostí. 

Sova
Zdroj foto: PixabayPsáno pro magazín Šaman 2018, upraveno

Autor článku: Taťána Kročková

Komentáře

Oblíbené příspěvky