Valentýn není český svátek, lidé ho ale mají rádi

14. únor - den sv. Valentýna je svátkem, který lidé buď milují, anebo nenávidí. I když tento den není původním českým svátkem, přesto se těší velké oblibě, navzdory jisté přeslazenosti a důkladné masáži ze stran obchodníků. Inu, lásky přece není nikdy dost. 

 Měli bychom vědět, že onen svatý Valentýn byl mučedník, a v žádném případě to neměl jednoduché. Zřejmě je možné jej považovat za jakéhosi starověkého dohazovače, bohužel se mu to jaksi nevyplatilo. Protože ve své kněžské roli tajně oddával zamilované páry, navzdory přísnému nařízení římského vladaře, byl za to souzen a popraven. Claudius II. si totiž rozhodně nepřál, aby se jeho vojáci ženili. Obával se, že to nepříznivým způsobem naruší jejich oddanost svému vládci a také jeho válečné ambice.

Slavíte Valentýna nebo ne?

Já osobně obvykle nemívám nijak vyhraněné postoje, razím zlatou střední cestu a snažím se být nestranná. Věřím, že pokud bych žila v symbióze s bytostí, která by si Valentýna přála slavit, jistě bych jí nic neupírala.

Ovšem obvyklého českého člověka můžeme v této věci rozdělit na dvě kategorie. Tu první bych nazvala "frustrovaný vlastenec" , a tu druhou "srdíčkující nadšenec". Zatímco frustrovaný vlastenec blinká z kyblíku roztopených lízátek, sedí doma v osamění za pecí a bručí, že máme dost českých svátků, například 1. květen oslavující čas lásky a konečně suché jarní meze, srdíčkující nadšenec kupuje růže a čokolády nebo objednává stůl pro dva v útulné restauraci. Frustrovaný vlastenec bývá mnohdy skutečně frustrován tím, že nenalezl toho pravého partnera pro život či se zklamal, a tudíž ani toho Valentýna nemá s kým slavit. Dalším důvodem může být i nedobrovolné přijetí partnerovy nevraživosti vůči tomuto svátku a uklidňování se tím, že přece projevy lásky může uskutečňovat klidně každý den, to by ale ovšem musel také chtít ten druhý.

Vzpomněla jsem si na dobu kdysi před stopadesátiosmi lety, kdy jsme si v mladické zamilovanosti nechávali lístečky se vzkazy na stole, nebo si je tajně s čokoládičkami a oblíbenými sladkostmi strkali do kapes. Byly to všední dny plné práce a starostí, ale právě tohle, nás vždy dokázalo povzbudit a potěšit.

Budiž útěchou všem, kteří zrovna nemají svou lásku, ať už by rádi Valentýna slavili nebo ne, že venku už je ve vzduchu cítit jaro...a to přináší novou energii, smyslnost a netušené možnosti, stačí se jen rozhlédnout trochu kolem... ;-)
Foto: Pinterest.com

Komentáře

Oblíbené příspěvky