Svatý Martin se blíží

Už to tak vypadá, že přijede na bílém koni. Ženy ale snívají o takovém princi, který spíše rozehřeje jejich srdce, ne zchladí vše až po konečky prstů. V supermarketech zakopáváme očima o kolekce a nablýskané zvonečky jako dobře promyšlenou dekoraci evokující vánoce, které už nedočkavě klepou na dveře. O čem tak můžeme snít v těchto časech? 

Někdo o klidu lokálním i globálním, jiný třeba o huse. A kromě husy se pekly i rohlíky, rohy i podkovy svatého Martina. A taky se měnila služba: "Na den sv. biskupa Martina milý hospodář a jeho družina husy jedí, víno k tou pijíce, štědrého Martina chválíce; páni žáci a kněží se radují, neb se jim koledy přibližují. Pacholci a dívky svobodu mívají a u jiných pánův se zjednávají." (Sedlská pranostika z roku 1710)

Pokud máte chuť provádět nějaká kouzla, nechejte se inspirovat třeba zrovna touto mladoboleslavskou pověrou z druhé poloviny 18. století - jen ty krávy třeba vyměňte za pokémony :-)

Kup sobě za krejcar šafránu, za troník bobku, bílej zázvor, kafru před svatým Martinem a ten večír vezmi bílé mouky pšeničné na mísu, zadělej máslem, s medem vyhněť dobře a udělej každý krávě jeden rohlík a do každého dej jednu cibuli, tři pírka šafránu, kousek zázvoru a z tohoto vostatního těsta udělej pro každou krávu pět kuliček a dej do každé kuličky tři pírka šafránu, kousek kafru, 1/2 bobku,bílého zázvoru a den svatého Martina přede dnem zatop v prstku a peč ty rohlíky a kuličky. A když upečeš ty rohlíčky, dej každý krávě jeden snísti v suchý dni do slunce vejchodu a to před vánoci a druhou na svatého Tomáše a třetí na Štědrý den do slunce vejchodu, čtvrtou, když se kráva položí, tu pak pátou na svatého Filipa Jakuba anebo před tím svatým ten večír. Tak bude s Pánem Bohem svého dobytka celý rok dobře užívati. Est.                              Tak ostatně na bílém koni nemusí přijet jen Martin, že.... ;-)Komentáře

Oblíbené příspěvky