O snech pro Pravý domácí časopis

V červencovém čísle roku 2014 vyšel v Pravé domácím časopise můj článek o snech. K přečtení níže v plném znění a připomínám, že zneužití autorských práv se trestá a týká se to celého mého webu :-) 

Výklad snů podle babiččina snáře vám nic neřekne

Patříte mezi ty, kteří ve snech létají a dopřávají si všechno to, co běžného smrtelníka v současné realitě potká jen stěží nebo si své sny vůbec nepamatujete či o nich dokonce ani nechcete nic vědět? Zdají se vám věštecké sny? Trápí vás noční můry? Dokážete porozumět svým snům a rozluštit jejich poselství? 

Jsou lidé, kteří ve snech prožívají alternativní realitu a náramně si to užívají. Pro mnohé z nás se někdy noční sny anebo i denní snění stávají jediným únikem z často neuspokojivé životní situace nebo jsou kompenzací za úskalí, která nám přináší každodenní realita. Ve snech se nám často plní přání, vynahrazujeme si křivdy, které na nás páchá budík natočený na pátou hodinu ranní nebo nevěrná manželka, sníme o přenádherných krajinách či místech, kde se cítíme v bezpečí nebo o ideálním partnerovi, který na nás bude tak hodný, že i pravé a nefalšované hodinky s vodotryskem budou oproti němu lacinou pouťovou atrapou.

Jak sníme, tak také žijeme

Někteří lidé tvrdí, že se jim nikdy nic nezdá. Možná si své sny nepamatují nebo o nich ani nechtějí nic vědět. Je prokázáno, že lidé trpící přemírou stresu nebo depresemi si obtížně vybavují své sny. Také užívání některých léků ovlivňuje průběh snění a rozpomínání se na sny. Člověk podléhající stresu často své sny ani nevnímá a tudíž má pocit, že se mu ani žádné nezdají. Racionálně uvažující člověk, který stojí nohama pevně na zemi, bude mít zcela jiné sny než kreativní umělec s bohatou fantazií a představivostí. Hudebníci, malíři, spisovatelé nebo vědci často čerpají ze snů, dostávají odpovědi na své otázky, vidí svá dokončená díla a nechávají se jimi inspirovat.

Ve spánku se nám střídají REM a non REM fáze, které také mají vliv na naše snění. Stejně tak ale všechno to, co právě prožíváme, na co myslíme, filmy i knihy, které sledujeme či čteme před spaním, dokonce i to, co jíme. Do snů se může promítat každodenní realita v nejrůznějších útržcích a ty mohou dohromady tvořit zajímavou a často i těžko rozluštitelnou mozaiku. Podstatné je asi rozlišit o jaký druh snu se jedná, zda vám má něco říci nebo je to jen guláš uvařený ze všeho, co jste si během dne nastřádali.

Čím emotivnější sen se vám zdá, tím snáze si ho zapamatujete. Pokud vás ve snu něco bolí, může jít o skutečnou fyzickou bolest. Například si přeležíte ruku a to se vám promítne do snu, ve kterém si třeba zraníte ruku při autonehodě. Vůbec nejlepší sny jsou ty, které si dokážeme řídit sami. Jedná se o tak zvané lucidní snění, kdy si uvědomujeme, že sníme a dokážeme si tak vytvářet snovou realitu podle svých představ. Nejedná se ovšem o nijak jednoduchý proces, takovéto snění vyžaduje jistý nácvik. Tímto se však často vědomě připravíme o zprávy přicházející k nám z nevědomí.

Sny jsou královskou cestou k poznání nevědomí

Freud, kromě toho, že za vším viděl zanedbaný sex, jak je o něm známo, se velmi zabýval sny a své teorie i příklady praktických zkušeností sepsal v knize s názvem Výklad snů. Prohlašoval, že sny jsou královskou cestou k poznání nevědomí. Jeho žáka Junga zase oslovily archetypy pocházející z kolektivního nevědomí a pomocí nichž lze také sny úspěšně vykládat. V podstatě se dá říci, že mnohé z toho, co se nám zjevuje ve snech, mohou být útržky nevědomých obsahů, které nám mají něco říci.

Chcete-li porozumět svým snům, bez podrobného popisu toho, co se vám zdálo, to nepůjde. Ideální je si sen hned po probuzení zapsat do snového deníku a nezapomenout kromě podrobného děje popsat i své myšlenky a především pocity. Pokud si necháváte sen někým vyložit, přidejte k dobru všechno to, co v současné době prožíváte a co, podle vás, může být důležité. Psychologický výklad snu má asi největší váhu a nejvíce vám toho řekne. Jen málokdy a málokomu se zdají pravé věštecké sny a ty se vykládají obtížně. Většinou jim porozumíte teprve tehdy, až se daná událost skutečně stane a vy vše pak můžete zpětně vyhodnotit. I proto je dobré si svoje sny zapisovat.

Lidové snáře často naženou strach nebo pobaví

Nechci vás odrazovat od náruživého listování lidovými snáři, ale většina výkladů symbolů vám tak leda nažene hrůzu nebo vás rozesměje. To, co platilo pro naše babičky, nemusí platit pro nás. Pokud význam konkrétních symbolů v tom či onom snáři přijmete za své, pak podle nich můžete vykládat své sny, pokud jste ale snář a v nich popsané symboly v životě neviděli, nemůžete si být jistí tím, že vám zrovna tento výklad pomůže.

Popsané symboly v klasických snářích bývají velmi obecné a zastaralé, jejich platnost se nemůže vztahovat na individuální sen, pouze v případě, že již máte ověřeno, že významy daných symbolů u vás fungují a máte s nimi své zkušenosti. Je třeba mnohem širšího rozhledu, a pakliže si necháte otevřeny dveře do všech stran, ten pravý význam výkladu vašeho snu k vám jistě přijde.

Existují modernější snáře, které vycházejí z poznatků psychoanalýzy a obsahují kompletní výklad všech univerzálních symbolů. Příkladem může být symbol vody, která má jako jeden ze čtyř živlů své vlastnosti, vztahují se k ní především emoce a vykládá se také jako symbol nevědomí. Vše, co je pod vodou, patří do nevědomí. V lidovém snáři ovšem najdete zcela jiné významy počínaje radostí a štěstím v případě vody čisté a konče nemocí a útrapami v případě vody špinavé a kalné.

Máme se bát špinavé vody, vypadávajících zubů a nevěsty v bílých šatech?

Mezi nejčastější znepokojující sny patří vypadávání zubů, vlasů, krvácení, pády do špinavé vody nebo vidina syrového masa či nevěsty ve svatebních šatech. Jak už jsem zmínila, tyto symboly jsou sice již ozkoušené, většina lidí je vnímá jako varující a většina snářů je vykládá přímo hrůzostrašně, nicméně vždy záleží na celkové povaze snu a nikoli pouze jediného symbolu vytrženého z kontextu.
Není potřeba nikoho strašit, každý má ze svého snu svůj subjektivní pocit a ten by měl napovědět, co měl sen vlastně sdělit. Špinavá voda většinou varuje před nemocí, krvácení či vypadané zuby ubírají životní sílu, nevěsta neznamená smrt jednoho z rodičů, jak popisují některé snáře, ale také nemusí přímo znamenat sňatek někoho z blízkých. Bílé svatební šaty jsou symbolem čistoty a nevinnosti a celý výklad záleží na dalších okolnostech a faktech. O výtrusech se praví, že přinášejí peníze. Ne však vždy. Nic z výše uvedeného nemusí platit a sen vám může sdělovat něco naprosto jiného. Nenechte si nahnat strach, ten bývá větším nepřítelem než samotný sen.

Pokud se vám zdá o různých osobách, ať už konkrétních, které znáte či naprosto cizích a neznámých, nemusí se vůbec jednat o povahu druhých osob, ale o vaše vlastní složky osobnosti. Zkrátka a dobře v těchto druhých vidíte sami sebe. Dopravní prostředky zase ukazují způsob vaší cesty životem, někdo rád rychlá auta, někdo pomalé autobusy s veselým řidičem. Pokud vás někdo pronásleduje, zpravidla utíkáte sami před sebou nebo před nějakou částí své osobnosti, kterou obtížně přijímáte.

Ukázkový sen mého sedmiletého syna: 

Pověděl mi, že někde našel lísteček, který mu připomínal malou postýlku, pod lístečkem jako pod peřinkou spal malý mužíček. Byl zřejmě součástí nějaké rostlinky. Poblíž se nacházela cedulka, na které bylo napsáno, že pokud syn tu rostlinku vytrhne, tak mužíček zemře, pokud ji zasadí, bude dál žít a něco synovi poví. Syn si všiml, že na jedné straně je rostlinka trochu vytrhnutá ze země a tak ji tedy zasadil. Mužíček mu pak řekl, že tři po něm budou něco chtít. Otočil se a uviděl další tři lístečky, byl to prý mužíček, panenka a zase mužíček. U všech tří byly cedulky. Na první cedulce bylo napsáno, aby přinesl mužíčkovi vodu, na druhé, aby zašel za sovou a na třetí, aby zavolal srnku. Všichni čtyři, byli prý malí a hnědí, měli zelené čepičky a červené boty a řekli mu, že má jít za sovou, která mu prozradí, jak se dostat domů. Syn měl donést sově věci, ze kterých vyrobila nějaký předmět, a ten ho následně dopravil domů.

Jedná se o jeden z nádherných fantastických, pohádkových snů, jaké se často zdávají dětem. Je v něm vyjádřen vztah k přírodě a také archetypální čtvernost dle Junga, která i krásně odpovídá schématu 3 + 1, kdy jeden ze čtyř má odlišné či výjimečné vlastnosti, často se objevuje v pohádkách, například král má tři syny nebo tři dcery, a je znakem celistvosti. V tomto případě se jednalo o prvního mužíčka, který byl jaksi oddělen od ostatních tří bytostí.

Povídala jsem si se synem o snech, o tom, že se jimi zabývám a že si s dovolením zapíšu to, co se mu zdálo. Řekl mi zvláštní věc: „Maminko, až bude konec světa, každý člověk by si měl najít všechny své zapsané sny. Měl by si je pamatovat a vzpomenout si na ně a pomocí nich zachrání zemi. Já pomocí všech svých snů zachráním 300 km planety a všichni lidi na celém světě by měli udělat totéž. Díky těm snům se může planeta zachránit.“

                                     
                                                     

                                                   
                                                   http://www.pravydomaci.cz/
Komentáře

Oblíbené příspěvky